لطفا صبر کنید...

نحوه مراقبت از دستگاه ارتودنسی شده

shakhes.jpg

رعایت نظم در مراجعات به ارتودنتیست: یکی از نکات مهم در هنگام درمان ارتودنسی این است که فرد به شکل کاملاً منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه کند. این مراجعات صرفاً جهت کنترل دستگاه‌ها نیست بلکه در هر جلسه بنا به ضرورت، دستگاهها تنظیم و فعال می‌‌شوند تا درمان ارتودنسی به بهترین شکل انجام شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان: اگر به دستگاه ارتودنسی که در دهان می‌‌باشد دقت شود یک اختلاف سطح باریک بین دستگاه فلزی یا براکت و دندان مشاهده می‌ شود. این فضا با اینکه کوچک به نظر می‌ رسد اما از لحاظ تجمع مواد غذایی و میکروبی و ایجاد پوسیدگی منطقه بسیار مستعدی می‌‌باشد و همچنین تمیز کردن این ناحیه بسیار سخت تر از مناطق دیگر می‌‌باشد.

متخصص ارتودنسی کاملاً در مورد چگونگی تمیز کردن دستگاههای ثابت ارتودنسی برای شما توضیح خواهد داد ولی اینجا به نکاتی اشاره می‌ نماییم همیشه هنگام تمیز كردن دندانها از یك سمت آغاز كنید و تك تك دندانها را باید پاك نمایید. تا به سمت دیگر ختم شود. اگر این نظم رعایت شود پاك كردن تمامی دندانها انجام می‌شود. همواره به یاد داشته باشید كه تمیز كردن دندانهای عقبی به درستی صورت گیرد.پس از تمیز كردن و یا در حین آن دندانهای خود را در آینه مشاهده نمایید كه آیا تمامی قسمتها تمیز شده اند و آیا مواد غذایی در بین دستگاهها باقی مانده یا خیر.

تمیز كردن دندانهای دارای دستگاه ارتودنسی ثابت مشكل تر از تمیز كردن دندانهای بدون دستگاه می‌باشد. ولی با رعایت بهداشت مناسب می‌توان از ایجاد مشكلات دندانی مانند پوسیدگی و مشكلات لثه جلوگیری نمود.

ابتدا مسواك را با زاویه بگیرید بگونه ای كه مسواك بین لثه و دندان قرار گیرد. سپس با حركت چرخشی از سمت لثه به سمت تاج دندان، مسواك را حركت دهید تا سطح بیرونی دندان تمیز شود. (برای دندانهای بالا حركت مسواك باید همیشه از بالا به پایین و برای دندانهای پایین از پایین به بالا باشد)

در صورتی که این روش به تنهایی جهت تمیز کردن دندانها، کارآیی لازم را نداشته باشد، استفاده از روش زاویه 45 درجه می‌‌تواند کمک کننده باشد.در این روش، قرار گرفتن موهای مسواک با زاویه 45 درجه نسبت به سطح دندان، حد فاصل براکت و لثه را از مواد غذایی پاک می‌‌کند. تغییر جهت زاویه 45 درجه به سمت براکت، حد فاصل براکت و دندان را نیز تمیز می‌ کند.

برای تمیز كردن سطوح بالایی دندانها از سطح اصلی مسواك استفاده كنید و سپس دهان خود را با آب شستشو دهید. برای تمیز كردن سطح پشتی دندانها از نوك مسواک استفاده نمایید.

با توجه به وجود دستگاههای ارتودنسی در دهان،  استفاده از نخ دندان مشكلتر می‌باشد. ارتودنتیست به شما آموزش می دهد كه چگونه با نخ دندان مخصوص، بین دندانها را تمیز كنید. نخ دندان مخصوص، عبور دادن نخ از زیر سیم های ارتودنسی را تسهیل می نماید.

استفاده از دهان شویه ها به همراه مسواك و نخ دندان، باعث تقویت اثر مسواك و نخ دندان و كاهش میكروب ها در محیط دهان می گردد. مطالعه بر روی آن نشان داد كه دهان شویه قادر است تعداد میكروبها در اطراف دستگاههای ارتودنسی را كاهش دهد و سبب كاهش پوسیدگی و بیماری لثه در بیماران ارتودنسی شود.

در فردی كه دستگاه ارتودنسی دارد نقاط مهم جهت تمیز كردن عبارتند از: سطوح مختلف دندان، منطقه بین دستگاهها و لثه، منطقه زیر سیم‌ها و اطراف براكتها..

چگونگی مراقبت از دستگاه ارتودنسی: با انجام درمان ارتودنسی، وضعیت زندگی شما تغییر چندانی نخواهد كرد ولی باید مسایلی را رعایت كرد تا در نهایت دندانهای ردیف و سالم داشته باشید.

اگر دستگاه متحرك ارتودنسی دارید در ساعاتی كه از آن استفاده نمی كنید حتماً آنرا در جعبه مخصوص خود که حاوی آب باشد قرار دهید. هیچ گاه دستگاه متحرك خود را داخل دستمال كاغذی قرار ندهید چون ممكن است آسیب ببیند.

غذاهای سخت مانند چیپس، آجیل، بلال، ذرت بو داده، ته دیگ و….می توانند موجب آسیب به دستگاههای ارتودنسی شوند. برای خوردن بعضی از غذاهای سفت مانند سیب یا هویج می توان آنها را به قطعات كوچكتر تقسیم كرد  وجود مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها می‌‌تواند شانس ایجاد پوسیدگی دندانها را افزایش دهد.

در هنگام ورزشهایی كه احتمال ضربه وجود دارد از محافظ های مخصوص دهان باید استفاده شود.برای کودکان در حال ورزش، باید از محافظ مخصوص دهان استفاده کرد.

اگر دستگاه ارتودنسی شكست و یا از جای خود خارج شد سریعاً به ارتودنتیست مراجعه كنید . اگر قطعه ای از سیم دستگاه، از جای خود خارج شد و لب و دهان شما را آزار داد با فشار بسیار آرام دست، سیم را به جای خود باز گردانید. اگر این كار عملی نبود قطعه ای موم نرم بر روی این قسمت تیز قرار دهید كه تا زمان مراجعه، لب و دهان شما آسیب نبیند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس : بندرعباس ، خیابان سید جمال ، روبروی شیرینکده
ساختمان پزشک ، طبقه دوم

تلفن تماس : 32252193-076

شماره همراه : 09176568160